Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

Sobota
08. 08. 2015
Art Cafe
14:30

My Street Films

Slovenské ulice sa stanú námetom pre medzinárodný projekt My Street Films.

To, že pozoruhodné veci sa nedejú len v centrách metropol, ale vlastne na každej ulici, a že zachytiť ich nemusí len profesionálny filmársky štáb, ale ktokoľvek, je hlavnou myšlienkou projektu My Street Films. Do medzinárodnej filmovej databázy sa tento rok zaradia tiež krátke dokumenty zachytávajúce život v uliciach slovenských miest. Okrem súťaže filmov a súťaže námetov, ktoré sú otvorené tak pre profesionálnych, ako i amatérskych záujemcov, ponúkne projekt workshopy, profesionálny tutoring a komentované projekcie.

Celosvetový projekt vznikol pred piatimi rokmi v Londýne, v roku 2014 sa z iniciatívy portálu DAFilms.cz konal úspešný prvý ročník v Prahe, a tento rok sa projekt vďaka podpore Visegrad fund rozširuje aj na ostatné krajiny V4. Na Slovensku jeho organizáciu zastrešuje kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie. Základná myšlienka projektu je jednoduchá : podnietiť u ľudí, ktorí na Slovensku žijú, reflexiu ich bezprostredného okolia, a to prostredníctvom tvorby krátkych dokumentárnych filmov. Projektu sa môžu zúčastniť jednotlivci aj tvorivé tímy, bez ohľadu na ich predchádzajúce filmárske skúsenosti. Filmy môžu byť nakrúcané na akýkoľvek typ zariadenia, od filmovej kamery, cez fotoaparát, až po mobilný telefón, a žáner prihlásených dokumentov je takisto ľubovolný. Jedinými kritériami je, aby filmy nepresiahli dĺžku desať minút, a aby boli priraditeľné ku konkrétnej ulici na Slovensku. Výstupom projektu bude databáza v podobe online filmovej mapy a víťazné filmy budú zároveň premietané na prestížnych festivaloch Open City Docs Fest v Londýne a na MFDF Ji.hlava a ďalších. Tvorcovia môžu svoje filmy do 31. septembra nahrávať priamo na filmovú mapu na stránke www.mystreetfilms.sk.

Súčasťou projektu je tiež súťaž námetov a letné filmárske sympózium pre deti z Bratislavskej ulice v Žiline, kde režisér Ivan Ostrochovský nakrúcal film Koza premietaný na tohtoročnom Berlinale.

My Street Films chce priblížiť jednotlivé slovenské ulice tak, ako sú každodenne zažívané svojimi obyvateľmi. Či už pôjde o pohľad poetický, kritický, ironický, chápavý, absurdný, alebo úplne iný, záleží len na autoroch filmov.

Každá ulica má svoj príbeh. Nie každá má svoj film. Nakrúť ho!

Kontakt:

www.mystreetfilms.sk

info@mystreetfilms.sk