Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

Piatok
10. 08. 2018
Centrum mesta
22:30

Interaktívna inštalácia - Živelné digitálne graffiti

odkryte-malby-interaktivne-graffiti-TRAKT-06.JPG

4 živly sú už 20 rokov organicky zrastené s verejným priestorom Banskej Štiavnice. Oslavou tohto spojenia bude aj interaktívna inštalácia, ktorá umožní návštevníkom 4 živlov, ale aj náhodným okoloidúcim nakombinovať prvky z grafických identít jednotlivých ročníkov 4 živlov a priamo vo verejnom priestore v centre mesta vytvoriť svoju vlastnú dočasnú inštaláciu.

Projekt Digitálne graffiti sa intermediálni umelci Pavol Soukal, Štefan Oliš a Lukáš Matejka z občianskeho združenia TRAKT rozhodli realizovať na základe potreby priniesť trendy súčasného výtvarného umenia medzi širokú verejnosť. Dizajnové spreje, vyrobené 3D tlačou, majú namiesto farbiva malý LED indikátor. Sú sledované nenápadným kamerovým systémom, ktorý dovoľuje interaktívne vytvárať presný farebný svetelný obraz. Ten sa projektuje na fasádu budovy. Sám divák sa tak stáva umelcom – kreatívnym tvorcom, ktorý kreslí, maľuje, sprejuje na budovy. Graffiti neodmysliteľne patrí ku koloritu mestského prostredia či už v pozitívnej alebo negatívnej podobe. V prípade Živelného digitálneho graffiti pôjde o malú oslavu 20. výročia festivalu, a zároveň pozvánku na 4. ročník Festivalu svetla a tieňa, ktorý občianske združenie TRAKT zorganizuje v Banskej Bystrici v dňoch 21. a 22. septembra 2018.

Festival svetla a tieňa tentoraz s témou BUBLINA predstaví súčasné vizuálne a svetelné umenie, pričom bude kombinovať kultúrno-zábavný a edukačný program. Okrem predstavenia Bystrice v novom „svetelnom šate“ pripraví podujatie aj bohatý sprievodný program, ktorým chce inšpirovať, vzdelávať a zabávať širokú verejnosť.