Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

Piatok
22. 02. 2019
Art Cafe
17:00

Ukradená galerie: Stitches Bitches

DSC_2124.jpg

Ukradená galerie je experimentálny streetartový projekt, ktorého myšlienka sa zrodila v Českom Krumlove. Umožňuje ľuďom stretnúť sa s umením priamo na ulici, mimo oficiálne, predurčené priestory. Pri vystavovaní vo verejnom priestore existuje riziko poškodenia alebo krádeže diela. Takáto „krádež“ je však  prijateľnou cenou za slobodnú kultúru, ktorú zdieľame s ostatnými ľuďmi. Ukradená galerie funguje v Banskej Štiavnici od roku 2011.

Stitches Bitches je živelná skupina anonymných závisláčok na kombinácii vlna+ihlice. Skupina sa skladá zo štiavnických žien narodených mimo vulkánu, zvaných "prindišky", to znamená "tie, ktoré sem prišli", každá odinakiaľ, aby tu z čisto nelogických dôvodov žili, tvorili, zakladali si rodiny. A to tu aj robia, každá po svojom, architektka, fotografka, učiteľka biológie, kulturologička, výrobkyňa prírodnej kozmetiky - to je len chuťovka z rôznorodej zmesi identít, čo sa tu zišli. Zhodou okolností sú skoro všetky matkami detí, teda sú ženami na čele novovzniknutých minikmeňov. Neznamená to, že sa v skupine neobjavil muž, teda skôr chalan, veď na stredajšie "štriko" v miestnej kaviarni sa pripojil už aj stredoškolák túžiaci sa naučiť niečo nové. O to vlastne ide pri stretávaní sa v tejto neformálnej skupine, ale aj mimo nej: stále si vytyčovať nové výzvy, skúšať nové vzory, tešiť sa z množstva hebkých materiálov, nechať sa očariť nekonečnou paletou farieb.
 
Pamflet Stitches Bitches
Štrikovanie alebo pletenie - načo to komu je?
Štiavnické "štrikerky" si vo veľkom štýle pestujú toto ne-užitočné ne-umenie IN-ÚTIL NOT-ART ako kradnutie času, ktorého takmer niet. Štrikovaním, očko po očku zhmotňujú čas, z neuchopiteľného robia rukolapné, z abstraktného konkrétne. Z nuly, z ničoho robia niečo a to už je voľačo! Obeťami ich sebeckej záhaľky sú väčšinou nevinné deti a iní blízky. Útočia na city tzv. trendsetterov, lebo ich už dávno vo všetkom predbehli.
Takže, ešte raz, aby to bolo jasné: 
Štrikovanie pre Stitches Bitches nie je umenie, dokonca ani úžitkové (naozaj potrebujeme eďalšiu hmotu v dnešnej blahobytnej spoločnosti na pokraji ekologickej katastrofy?).
Štrikovanie pre Stitches Bitches nie je ani meditácia či nebodaj forma osobnostného rozvoja. (je to skôr schopnosť prežiť s gráciou a eleganciou)
Štrikovanie pre Stitches Bitches je čírym výsledkom chemických reakcií v mozgu, v tej časti hemisfér, kde sa zapájajú tzv."jemné nervy".
Pre povzbudenie zvykneme povedať "Želám ti pevné nervy", lenže pevné nervy sú vám v dnešnej dobe na nič. Sú nepružné a kladú odpor. Musíme začať od nuly a cvičiť si jemné nervy, tie sú totiž citlivé, poddajné a prepájajú zdanlivo nespojiteľné.