Letný filmový festival 4 živly

Premietanie filmov a exkurzia do premietacej kabíny

Výber filmov je ovplyvnený témou Letného filmového seminára 4 živly – Láska – a zároveň snahou organizátorov sprístupniť deťom aj staršie klasické filmy, ktoré ovplyvnili generáciu ich rodičov a pomohli v nich prebudiť lásku k filmu / ku kinu. Filmy budeme premietať nielen tradične v leháre čajovne Klopačka, ale po novom aj v premietacej sále tvorivého centra Terra Permonia, kde sa môžete tešiť na projekciu zo 16mm filmového pásu.
 
V rámci exkurzie do premietacej kabíny kina Akademik zoznámia naši premietači deti (a samozrejme aj dospelých, ktorí budú mať záujem) s tajomstvami premietania z 35mm filmového pásu. Táto technológia – kedysi bežná v každom kine – je v súčasnej dobe na ústupe, nahrádzajú ju digitálne formáty.
 
Až príde kocúr
(r. Vojtěch Jasný, Československo, 1963, 101 min.)
Moderná rozprávka o tom, ako do malebného českého mestečka príde kúzelník s krásavicou Dianou a kocúrom, schopným odhaliť skryté vlastnosti ľudí, je satirickou komédiou a podobenstvom zároveň. Trvalá hodnota tohto v čase svojho vzniku najúspešnejšieho českého filmu je v básnivosti režijného rukopisu, vo výtvarnom cítení panoramaticky malebnej i vzrušene roztancovanej Kučerovej kamery, v slovesnom cítení dialógov. Magnetom je postava rozprávača, komentátora, kastelána a tajomného eskamotéra v podaní Jana Wericha, ktorého reč iskrí metaforicky hutným a dôvtipným jazykom. Film bude premietnutý zo 16mm filmového pásu. (zdroj www.asfk.sk)
 
Barón Prášil
(r. Karel Zeman, Československo, 1961, 83 min.)
Námetovým i realizačným zdrojom farebného kombinovaného filmu o svetoznámom rozprávkovom hrdinovi sa stala novela Gottfrieda Bürgera a klasické rytiny Gustáva Dorého. Zemanov barón Prášil nachádza moderného protihráča v podobe mladého astronauta „měsíčňana“ Toníka. Spolu s ním prežíva niektoré zo svojich slávnych dobrodružstiev s jedným cieľom – získať si srdce krásnej princeznej Bianky, ktoré však patrí Toníkovi. V hlavných úlohách Miloš Kopecký a Jana Brejchová.
 
Malá morská víla
(r. Karel Kachyňa, Československo, 1976, 84 min.)
Rozprávkový film bol nakrútený podľa rovnomennej rozprávky dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Rozpráva o tragickej láske morskej bytosti k pozemskému princovi, pre ktorého obetuje to najcennejšie – svoj hlas a napokon i svoj život. Vo filme bolo použitých mnoho náročných trikov, hlavnú úlohu stvárnila sestra známej českej herečky Libuše Šafránkovej Miroslava.
 
Princezná nevesta
(r. Rob Reiner, USA, 1987, 98 min.)
Film, ktorý sa dá čítať ako rozprávka o láske, ktorá hory prenáša, ale aj ako paródia. Všetko sa začína ako príbeh, ktorý číta deduško (Peter Falk) z knihy svojmu chorému vnukovi. Princezná Buttercup sa zamiluje do chudobného Westleya. Ten sa rozhodne odísť do sveta, aby získal slávu a bohatstvo a mohol sa o ňu uchádzať. Buttercup sa po správe o jeho smrti uzavrie do seba a snaží sa odolávať dvoreniu podlého princa Humperdincka. Ten ju unesie a je na Westleym, ktorý žije, aby svoju lásku získal naspäť. Vo filme znie hudba Marka Knopflera, po prvýkrát v ňom zahviezdila Robin Wright, ktorá sa neskôr preslávila vo filme Forrest Gump.
 
Wall-E
(r. Andrew Stanton, USA, 2008, 98 min.)
Rodinný animovaný film zo štúdia Pixar. Píše sa rok 2700, posledný upratovací stroj stále plní úlohu vyčistiť planétu Zem. Spoločnosť mu robí len šváb, haldy odpadkov, artefakty, ktoré pri upratovaní pozbieral a to najcennejšie – rastlinka, ktorú zasadil do starej topánky. Jedného dňa na planéte pristane kozmická loď, ktorá na Zem vysadí sondu – robotku Evu, hľadajúcu na planéte stopy po živote. Wall-E sa do nej beznádejne zamiluje a tak sa začína jeho veľké dobrodružstvo, ktoré ho zavedie do ďalekého vesmíru.
 
Krátke filmy
 
Poďte pane, budeme sa hrať!
(r. Břetislav Pojar, Miroslav Štěpánek, Československo, 1965)
Animovaná séria rozpráva príbehy dvoch medvedíkov, ktorí sa stretli pri meste Kolín. Veľký medveď má rád „mlsné a vypečené hry“, Malý nestráca dôveru v každý ďalší nápad a má zásobu výborných cukríkov. V rámci Detských 4 živlov si premietneme diely Psie kusy, O pardálovi, ktorý voňal a A nehovor mi Vašík, ktoré nahovoril František Filipovský.

No počkaj! (r. Vjačeslav Kotenočkin, ZSSR, 1969 - 1986)
Kultový animovaný seriál jednej generácie o zlom Vlkovi a prešibanom Zajacovi. Jej ústredným motívom je snaha Vlka chytiť Zajaca, ktorý mu však vždy utečie. Sovietska variácia na Toma a Jerryho, drsná a vtipná zároveň.