Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

Štvrtok
11. 08. 2016
Kino Akademik
14:30

Filmy Detských 4 živlov

osliakoza.jpg

Až vyjde mesiac
(Moonrise Kingdom, r. Wes Anderson, US, 2012, 90 min.)

Príbeh svojráznej komédie sa odohráva v šesťdesiatych rokoch minulého storočia na romantickom pobreží Nového Anglicka. Sam a Suzy majú dvanásť rokov a spája ich to, že si nerozumejú so svojím okolím. Na prvý pohľad sa do seba zamilujú a spoločne utečú do divočiny. Ich zmiznutie obráti život pokojného mestečka hore nohami. Silný zážitok sľubujú nielen skvelé herecké výkony detských predstaviteľov, ale aj ostatné herecké obsadenie: Tilda Swinton, Edward Norton, Bruce Willis, Bill Murray a Frances McDormand.

 

Chlapec a svet
(O Menino e o Mundo, r. Alê Abreu, BR, 2013, 80 min.)

Malý chlapec žije s mamou na vidieku. Chýba mu otec, ktorý odišiel do sveta za prácou. Chlapec si preto sadne na vlak a vydá sa na cestu za ním. Cestou spoznáva moderný priemyselný svet a nevinnými očami sleduje životy dospelých. Film získal nomináciu na Oscara za rok 2016.

 

Oslia koža
(Peau d'âne, r. Jacques Demy, FR, 1970, 100 min.)

Klasický rozprávkový a tak trochu surealistický muzikál z roku 1970 v hlavných úlohách s Catherine Deneuve a Jeanom Marais. Umierajúca kráľovná si od kráľa vyžiada sľub, že sa ožení len so ženou, ktorá bude pôvabnejšia, než ona. V celom kráľovstve však nad jej krásu vyniká len jej vlastná dcéra. Princezná sa teda rozhodne zo zámku utiecť preoblečená v oslej koži.

 

Pásmo animovaných filmov Národního filmového archivu
(44 min., pre deti od 3 do 8 rokov)

Zvieratká a Petrovskí (r. Jiří Trnka, 1946)
Kreslená rozprávka o dobrodružstve zvieratiek, ktoré v lese vydesia lúpežníkov.

Rozprávka na šnúre (r. Hermína Týrlová, 1986)
Príbeh roztopašných detských nohavíc, zásterky a dupačiek, sušiacich sa na šnúre.

Autíčková romanca (r. Ludvík Kadleček, 1990)
Groteska o troch autíčkach, láske na prvý pohľad a súboji zo žiarlivosti.

O zlatej rybke (r. Jiří Trnka, 1951)
Rozprávka o čarovnej rybke, rybárovi a jeho chamtivej žene.

Korálková rozprávka (r. Hermína Týrlová, 1968)
Príbeh z podmorského sveta pestrofarebných rybičiek a lastúr.

 

Už zase skáčem cez kaluže
(r. Karel Kachyňa, CSSR, 1970, 87 min.)

Moravské mestečko na prelome storočí: syn zamestnanca slávneho žrebčína sníva o tom, že aj on bude krotiť ušľachtilé jazdecké kone. Ani po tom, ako ochorie na obrnu, sa nechce svojej túžby vzdať. Pôsobivá adaptácia románu austrálskeho spisovateľa Alana Marshala preniesla príbeh do úplnej iného obdobia i prostredia, avšak zachovala jeho silné humanistické posolstvo.

 

Záhada hlavolamu
(r. Petr Kotek, CZ, 1993, 97 min.)

Pôsobivé filmové spracovanie najslávnejšej knihy Jaroslava Foglara o klube Rýchlych šípov. Partia chlapcov pátra v tajuplných Stínadlách po legendárnom ježkovi v klietke a vynáleze, ktorý má v sebe obsahovať, a odhaľuje pritom tajomstvá z minulosti.