Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

Filmy na Detských 4 živloch

11016075_10153075567722311_4993823988793294812_n.jpg

Drobci

(r. Vanda Raýmanová, Michal Struss, SR 2016, 48 min., mládeži prístupný)

Večerníčková séria krátkych filmov o dvoch chlapcoch a o tom, ako spoznávajú svet. Dvaja všeteční malí bratia – nezbedník Ben a mudrlant Tom – vďaka svojim nápadom zažívajú neuveriteľné dobrodružstvá a dostávajú sa do zložitých a nevšedných situácií. Premietanie osobne uvedú tvorcovia seriálu. 

 

Cesta do fantázie

(r. Hajao Mijazaki, JAP 2001, 124 min., prístupný od 12 rokov)

Obyčajné a plaché dievčatko Čihiro sa spolu s rodičmi náhodou dostanú do čarovného sveta fantastických bytostí. Jej rodičia tu zostanú zakliati a Čihiro spolu s tajuplným chlapcom menom Haku a ďalšími pomocníkmi musí nájsť spôsob, ako rodičom pomôcť a vrátiť ich naspäť do sveta ľudí.

 

Ja ako Tekvička

(r. Claude Barras, Švajč.-FR 2016, 66 min., prístupný od 10 rokov)

Deväťročný chlapec s prezývkou Tekvička po náhlej smrti svojej mamy putuje do detského domova plného sirôt ako je on sám. Zvládnuť prvé dni v novom, a ako sa Tekvičkovi zdá aj nevľúdnom prostredí chlapcovi pomáha sympatický policajt Raymond. Spolu s ním a ostatnými deťmi sa postupne učí, akú cenu majú dôvera a skutočná láska. Film bude premietnutý so živým simultánnym dabingom v podaní skúsených a známych dabingových hercov Kamila Kollárika a Hery Turban.

 

Lichožrúti

(r. Galina Miklínová, ČR 2016, 83 min., mládeži prístupný)

Odnepamäti s nami žijú a kradnú nám vždy jednu ponožku z páru – lichožrúti! Sympatický lichožrút Chichúnik sa po smrti dedka Lamora musí naučiť fungovať vo svete, plnom nástrah. Život mu často komplikujú jeho podarení bratranci – dvojčatá Tulík a Ramík. To pravé dobrodružstvo začne, keď sa Chichúnik rozhodne zachrániť jedného zo svojich bratrancov a zapletie sa pritom s nebezpečnými Kojotmi... Film bol natočený podľa úspešnej knihy Pavla Šruta a výtvarníčky Galiny Miklínovej, ktorá na plátno preniesla nielen „lichošov“, ale aj čarovnú Prahu s jej typickými zákutiami a dominantami.

 

Piata loď

(r. Iveta Grófová, SR/ČR 2017, 85 min., prístupný od 8 rokov)

Medzinárodne oceňovaný film je adaptáciou rovnomenného románu spisovateľky Moniky Kompaníkovej. Rozpráva príbeh detí, ktoré sa bezpečnejšie ako doma cítia na ulici, kde hľadajú záchranné člny na pomedzí rozprávky a drsnej reality. Desaťročná Jarka, ktorá sa neustále cíti sama, zúfalo hľadá lásku a pocit domova. Všetko nájde náhodou, keď na ulici objaví dve batoľatá a rozhodne sa nahradiť im matku. Ukryje ich v opustenej záhradnej chatke a s mladším kamarátom Kristiánom spoločne vytvoria pevnú detskú rodinu, po akej vždy túžili, dobre ukrytí pred očami dospelákov... Premietanie osobne uvedie producentka filmu Katarína Krnáčová.

predfilm: 39 týždňov, 6 dní 

Joanna Koźuch, Boris Šíma, SK, 2017, 8 min., MP 8, OV + ES

Film je výtvarným experimentom, animovaným denníkom, dokumentom. Prináša animovaný obraz vnútorného stavu ženy i muža, manželov a spoluautorov z obdobia štyridsiatich týždňov tehotenstva, ktoré každý z nich vnímal rozdielne a jedinečne. Tento stav je zobrazený prostredníctvom asociatívnych zápisov prežívaných emócii a koláže imaginatívnych filmových scén so surrealistickými obrazmi.

Prejsť na: 
Detské 4 živly v kocke 
Animačný workshop 
Otvorená tvorivá dielňa Drobci 
Prednáška o videohrách