Letný filmový festival 4 živly

Filmy Detských 4 živlov

hodinarovucen.jpg

Hodinárov učeň

(r. Jitka Rudolfová, ČR/SR 2019, 100 min., MP12)

Nad kolískou malého Urbana stoja tri sudičky – dobrí duchovia osudu Rodovít a Rodovoj a vedľa nich zlá sudička Lichoradka. Kým Rodovít s Rodovojom hovoria o bohatstve a láske, Lichoradka o chudobe a nekonečných strastiach. Čia sudba bude silnejšia?

Hodinárov učeň je príbeh mladého hodinárskeho učňa Urbana, ktorý na ceste za zázračnými hodinkami varujúcimi pred Smrťou prekoná vďaka svojmu dobrému srdcu a hodinárskej šikovnosti mnohé nástrahy a zachráni tak svoju milovanú Lauru. Film je okrem iného zaujímavý obsadením hercov z Dejvického divadla (J. Plodková, J. Plesl, V. Neužil, M. Krobot...) a diváci ho na Detských 4 živloch uvidia v slovenskej predpremiére za účasti tvorcov.

 

Tresky Plesky

(r. Veronika Kocourková, SR 2018, 56 min., mládeži prístupný)

Sedem častí z plánovaného 13-dielneho seriálu pre deti, ich rodičov a vlastne pre všetkých, ktorí sa chcú zábavnou formou niečo naučiť. Hlavnou postavou je moderátorka Kata Strofová, ktorá vo svete molekúl a častíc postupne preniká do tajomstiev prírodných javov a umožňuje tak divákom v jednoduchosti tieto procesy pochopiť. Záver každej osemminútovej epizódy tvorí chytľavá pesnička.

 

Veľký zlý lišiak a iné príhody + predfilm Šarkan

(r. Patrick Imbert, Benjamin Renner, FR 2017, 79 min., mládeži prístupný)

Vidiek nie je vždy taký pokojný ako sa zdá a zvieratká z tejto farmy sú nevyspytateľné: lišiak, ktorý je mamou pre trojicu kuriatok; zajac, ktorý sa hrá na bociana či kačka, ktorá chce byť Santa Clausom. Keď si myslíte, že život na vidieku je prechádzka ružovou záhradou, zamyslite sa znova!

Film sa premieta spolu s krátkym predfilmom ŠARKAN Martina Smatanu.  

 

Šarkan

(r. Martin Smatana, ČR/SR/PL 2019, 14 min., mládeži prístupný)

Leto sa chýli ku koncu a stromy sa prehýbajú pod váhou zrelého ovocia. Dedo daruje vnukovi šarkana. Keď je chlapec vymrštený do vzduchu, dedo ho chytí. Potom popadajú listy a dedo zoslabne. Silný jesenný vietor ho vynesie až na oblačné nebo. Príde zima, príde jar, a teplý vánok ich opäť spojí. Film Šarkan je plný čarovných obrazov s bohatou štruktúrou, ktoré rozprávajú príbeh o spomínaní na tých, čo už nie sú medzi nami. Film úspešne putuje po filmových festivaloch,  získal niekoľko prestížnych ocenení (napr. Cena mladého publika v Annecy, Anča Slovak Award za najlepší slovenský krátky film na festivale Fest Anča atď). Na film Šarkan budú následne napojené dve tvorivé dielne v rámci Detských 4 živlov – piatková výtvarná a sobotňajšia animačná dielňa. 

 

Železný obor

(r. Brad Bird, USA 1999, 86 min., MP12)

Niečo naozaj veľkého je na obzore. Hogarth Huges práve zachránil obrovského robota, ktorý spadol z neba na zem. Malý Hogarth tak má síce veľkého priateľa, ale ešte väčší problém: ako schovať päťnásťmetrového obra, ktorého stravovací lístok je obmedzený len na pojedanie železa? A celá vec je o to komplikovanejšia, že sa na scéne objavuje zvedavý federálny agent, ktorý sa snaží vypátrať a s pomocou americkej armády aj zničiť tohto "cudzieho votrelca". Výsledkom toho všetkého je neuveriteľné dobrodružstvo plné kovu, kúziel a citov..

Film bude premietnutý po verejnej prezentácii výsledkov animačnej dielne.