Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

aug 10, 2016

4 živly pozývajú na premietanie pod padajúcimi hviezdami!

19.jpg

18. Letný filmový seminár 4 živly bude oslavovať “dospelosť” filmami a sprievodnými podujatia zastrešenými témou MLADOSŤ. Aj vy si ich budete môcť vychutnať v kine Akademik, Kultúrnom centre, ale tiež pod hviezdami – na futbalovom štadióne, nádvorí Starého zámku či na Amfiteátri. Vstupné na jednotlivé premietania je 3,50 €, v prípade premietania s koncertom na Starom zámku 6 €. Počas podujatia vyvrcholí aj meteoritcký roj tzv. Perseíd, ktoré na oblohe môžeme pozorovať ako tzv. "padajúce hviezdy", ktorý dodá vonkajším projekciám svojské čaro. Stredajšie premietanie filmu Čierny Peter presúvame kvôli nepriazni počasia do kina Akademik, nasledujúce dni by už premietania pod holým nebom počasie prekaziť nemalo. 

 

Kúpeľňový hráč
(CS, 1988, štvrtok 11. 8. 2016 o 21:00, Amfiteáter, slovenské znenie)
Komediálny príbeh mladého dedinského chlapca, nadaného hudobníka, ktorý na prahu dospelosti hľadá sám seba. Po neúspešnom verejnom koncertnom vystúpení sa rozhodne opustiť štúdium na konzervatóriu a zamestnať sa ako pomocný robotník. Film premietnu 4 živly spolu s krátkym prediflmom Mladí mostári (1982), ktorý občas veľmi zábavne, občas prekvapujúco autenticky a občas absurdne ideologicky zobrazuje život mládeže z mostárskeho učilišťa v Brezne.

 

Piknik s filmom Indiánske leto
(CZ, 1995, štvrtok 11. 8. 2016 o 23:15, futbalový štadión FK Sitno, české znenie) 
S úspechom sa stretol vlaňajší nočný piknik na futbalovom štadióne, chýbať preto nemôže ani v programe tohtoročných 4 živlov. S dekami a dobrotami od výmyslu sveta (alebo od výmyslu odporúčanej donáškovej služby BS Streetfood) ste vítaní a vítané na hracej ploche počas premietania filmu Indiánske leto! Hanblivá a málo komunikatívna Klára v ňom prichádza na prázdniny k starej matke. Nielen vo vzťahoch k chlapcom ostáva v tieni svojej sesternice Marie. Keď sa jej začne, aj vďaka Mariiným radám, viac dariť a nechtiac sesternicu odsunie do úzadia, Marie vymyslí plán, ako sa Kláre pomstiť.


Carrie
(US, 1976, piatok 12. 8. 2016 o 21:00, Amfiteáter, anglické znenie s titulkami)
Carrie, adaptácia románu Stephena Kinga, je príbehom dievčaťa, ktoré vychovala jej šialene nábožná matka takmer v úplnej izolácii. Po strápňujúcom incidente v škole, keď si z nej spolužiaci nemilosrdne uťahovali, sú študenti tvrdo potrestaní a preto sa chcú Carrie pomstiť. Ich plán sa zvrtne hrozným spôsobom, keď sa počas školského plesu v Carrie prebudia zvláštne mentálne schopnosti.

 

Premietanie s koncertom – film Ľudia v nedeľu
(GE, 1930, piatok 12. 8. 2016 o 23:30, Starý zámok, nemý film)
Životy skupiny obyvateľov Berlína počas letnej nedele v medzivojnovom období. Po hádke s manželkou sa taxikár Erwin rozhodne stráviť popoludnie na pláži s kamarátom Wolfgangom. K dvojici sa pridá Wolfgangova nová známosť Christl spolu s kamarátkou Brigitte a vzájomné vzťahy sa v slnečnom popoludní vďaka horúcim mužským hlavám začnú nečakane zamotávať. Film o Berlíne, ako ho nepoznáme – o Berlíne pred Hitlerom, o metropole a životnom štýle jej mladých obyvateľov v tridsiatych rokoch minulého storočia. Film bude premietaný so živým hudobným sprievodom mladého hudobníka PJONIho, ktorý rád experimentuje s elektronickou hudbou a akustickými prímesami. 

 

Sláva
(US, 1980, 133 min., sobota 13. 8. 2016 o 21:00, Amfiteáter, anglické znenie s titulkami)
Režisér Alan Parker sleduje študentov newyorskej strednej školy múzických umení a ich cestu za slávou. Zaujíma ho práve cesta, pretože sláva je pre mladých hudobníkov, hercov, či tanečníkov ešte veľmi ďaleko a možno nepríde vôbec. Študenti musia niekoľko rokov bojovať sami so sebou i s tlakom, ktorý ja na nich vyvíjaný - nakoniec, tak ako aj na každého iného stredoškoláka.  


Džúsový román
(CS, 1984, 75 min., nedeľa 14. 8. 2016 o 21:00, Amfiteáter, české znenie)
Film rozpráva jednoduchý príbeh obyčajného dedinského dievčaťa, ktoré vstupuje do života len s veľmi zahmlenou predstavou o svojej budúcnosti. Nespokojná s jednotvárnou prácou v dedine dochádza každé ráno do mesta, kde si našla rovnako stereotypné a ubíjajúce zamestnanie. Ostáva už iba jediný cieľ: nájsť si chlapca, potom sa vydať a založiť si rodinu. Na osude svojej priebojnejšej kamarátky však vidí, že i splnenie tohto cieľa má svoje tmavšie stránky.