Letný filmový festival 4 živly

feb 23, 2018

Víkend v Banskej Štiavnici bude patriť filmovým začiatkom

4zivly-sloboda.jpg

V Banskej Štiavnici dnes začína 7. ročník Zimného filmového festivalu 4 živly, ktorý každoročne na sklonku zimy prináša do mesta filmové diela i sprievodné akcie venované jednej téme. Pre aktuálny ročník zvolili organizátori tému ZAČIATOK a v jej rámci budú návštevníkov a návštevníčky zabávať i neformálne vzdelávať počas celého víkendu.

Úvodný deň festivalu, piatok, bude patriť odovzdávaniu cien súťaže experimentálnych diel Iné vízie SK. 4 živly premietnu výber 8 videí pohybujúcich sa na hranici výtvarného a filmového umenia, ktoré spomedzi prihlásených vybrala kurátorka, filmová teoretička Eva Filová. O víťazovi či víťazke rozhodne trojčlenná porota, ktorú bude tvoriť autorka projektu Banská St a nica Zuzana Bodnárová, režisérka a producentka animovaných filmov Ivana Laučíková a dramaturg festivalu Přehlídka animovaného filmu Olomouc Jiří Neděla. PAF Olomouc je spolu s internetovým portálom Kinečko spoluorganizátorom národného kola súťaže, ktorá má v susednej Českej republike už za sebou niekoľko úspešných ročníkov.

Sobotný program bude spomedzi troch festivalových dní najviac nabitý kvalitnými filmami - súčasnými i archívnymi, celovečernými i krátkometrážnymi. Pomyselným vrcholom bude večerná predpremiéra nemecko-slovenskej snímky Sloboda (r. Jan Speckenbach, 2017). Tá rozpráva príbeh nemeckej ženy, ktorá sa v strednom veku rozhodne opustiť rodinu a začať odznova na novom mieste – v Bratislave. Ako všetky nové začiatky, aj ten jej prináša mnoho úskalí i radostí. O úskaliach a radostiach nakrúcania festivalovo úspešného filmu prídu do Štiavnice porozprávať slovenský koproducent Peter Badač (predtým film Špina) a herecká predstaviteľka jednej z úloh Andrea Sabová.

V nedeľu predpoludním privítajú 4 živly tvorkyne dokumentárneho cyklu Prvá. V rámci neformálnej diskusie Raňajky s... Prvou sa budú môcť návštevníci a návštevníčky festivalu dozvedieť, čo stálo za vznikom série a prečo sa o prvých Slovenkách, úspešných vo svojich odboroch, neučíme na školách. Otázky moderátora i publika zodpovedia producentka Barabara Janišová Feglová a režisérka Lenka Moravčíková – Chovanec, ktorá režírovala dva z dokumentárnych portrétov cyklu.

Okrem filmového programu pripravil Zimný filmový festival 4 živly aj viacero sprievodných akcií, počínajúc výstavou v najmenšej štiavnickej galérii (Ukradená galerie), pokračujúc Veľkým filmovým kvízom a končiac večernými párty. Podrobnosti o programe podujatia i o vstupnom nájdete na www.4zivly.sk.