Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

júl 23, 2018

Svetová premiéra filmu Môj neznámy vojak za osobnej účasti režisérky Anny Kryvenko

Kryvenko.png

4 živly v spolupráci s distribučnou spoločnosťou Filmtopia uvedú na 20. ročníku letnej edície podujatia vo svetovej premiére dokumentárny film Môj neznámy vojak. Osobne ho uvedie ukrjainská režisérka Anna Kryvenko. 

Za filmom Môj neznámy vojak sa skrýva potlačená rodinná história - konkrétne história režisérkinej vlastnej rodiny. Keď ich navštívila na Ukrajine, tak objavila fotoalbumy, v ktorých bola zo starých fotografií nožnicami vystrihnutá jedna postava. Trvalo nejakú dobu, kým sa dopátrala aspoň fragmentov príbehu, ktorý sa jej rodina pokúsila vymazať: Je to príbeh jej prastrýka, jedného z vojakov sovietskych okupačných armád, ktoré vtrhli do Československa v roku 1968. Jej prastrýko nedokázal uniesť svoju vinu a po návrate domov na Ukrajinu spáchal samovraždu. Mohol by to byť príbeh ktoréhokoľvek z mladých vojakov, ktorí stáli na tankoch v auguste 1968 v Československu. Od tohoto inšpiračného bodu sa začala odvíjať režisérkina práca na filme z perspektívy “okupanta,” ktorá si kladie otázky o tom, ako sa ľudská bytosť v mašinérii vojny a globálnych mocenských bojov okupantom stane, a ďalej, aké to pre človeka má dôsledky. 

Režisérka Anna Kryvenko je filmová a vizuálna umelkyňa. Je študentkou posledného ročníka Centra Audiovizuálnych Štúdií na pražskej FAMU. Predtým študovala divadelnú réžiu na KNUTKT v Kyjeve a réžiu alternatívneho divadla na pražskej DAMU. Jej filmy a performancie boli premietané na Festivale Fluidum, FAMUfeste, MDFD Jihlava, Intermedia BB alebo Visions du Reél. Spolupracovala tiež na niekoľkých skupinových výstavách. Jej found-footage film Potichu ako kométa získal cenu za najlepší experimentálny počin na FAMUfeste. Za jej posledný film Poslechnout horizont získala ocenenie Najlepší český experimentálny dokument na MDFD Jihlava.