Letný filmový festival 4 živly

aug 3, 2020

4 živly ponúknu časť programu online v spolupráci s DAFilms.sk

kinoslide_1920x1080_sk.jpg

22. Letný filmový festival 4 živly je tu aj pre tých a tie, ktorým sa nepodarilo dostať do Banskej Štiavnice, alebo zatiaľ uprednostňujú kultúru a umenie z pohodlia  a bezpečia domova. Streamovacia služba DAFilms.sk pre festival pripravila výber desiatich hraných, dokumentárnych a animovaných filmov na tému EXIT, ktoré si budú môcť záujemcovia a záujemkyne pozrieť až do konca festivalu.

Kolekciu desiatich filmov, ktoré predstaví DAFilms.sk v programovom online špeciále s názvom 4 živly - EXIT, spája téma úniku v rôznych významoch. Únik za hranice fyzické, osobné, za hranice predsudkov aj fantázie. Ostro stráženú hranicu Československa prekročil fenomenálny režisér Jan Němec v dokumentárnom experimente Holka Ferrari Dino. Karel Roden ako režisérovo alterego rozpráva spomienku na august 1968, kedy Jan Němec natočil a načierno preniesol cez hranice dvanásť minút autentického záznamu ruskej okupácie. Fenomén úniku za hranice rieši aj srbský animovaný film so slovenskou koprodukčnou účasťou Untravel. Postapokalyptická atmosféra povojnového Balkánu a snaha mladej hrdinky opustiť hranice krajiny, ktoré sú napokon viac mentálne ako reálne, sa vyznačuje silnou atmosférou a temnými obrazmi. V existenciálnej atmosfére sa odohráva aj animovaný film Ivany Laučíkovej a Martina Snopeka Posledný autobus. Drsná alegória o temnej stránke ľudskej povahy má na konte mnohé medzinárodné ocenenia a patrí medzi to najzaujímavejšie, čo na domácej scéne animovaného filmu vzniklo.

Omnoho ťažšie ako prekročiť fyzické hranice, je prekonať hranice predsudkov. Český režisér Petr Václav sa dlhodobo venuje rómskym témam. V hranom filme Cesta von dostáva divák autentickú pozvánku do života rómskej komunity. Václav obchádza klišé rómskych osád a zobrazuje bežnú rómsku rodinu z paneláku, ktorá sa v absurdnom bludnom kruhu pokúša nájsť prácu a uživiť sa. Na nesprávnu cestu vykročí aj rómska hrdinka debutu oceňovanej slovenskej režisérky Ivety Grófovej Až do mesta Aš. Autentické obrazy balansujú medzi dokumentom a hraným filmom a vymykajú sa bežnej dramaturgii.

Do vybranej kolekcie únikových filmov patria nepochybne aj obľúbené filmové úlety za hranice fantázie. V roku 2018 sa na MFF Karlove Vary objavilo recesistické sci-fi Benjamina Tučka Mars, v ktorom si zahrala aj slovenská herečka  a režisérka Tereza Nvotová. Za pozornosť stojí aj študentský film Viery Čákanyovej, ktorá sa tento rok s filmom FREM dostala do výberu festivalu Berlinale. 100 dní je vizualizáciou myšlienok maďarského biomolekulárneho vedca Bélu, ktorý čaká na smrť (zmrazením) a z pozície umierajúceho vedca sucho hodnotí, kam sme sa ako ľudstvo dopracovali. Režisérka už v ranej tvorbe definovala svoj prístup a tému, ktorá ju doviedla až na Berlinale.

Filmy programového špeciálu 4 živly – EXIT môžu diváci vidieť na portáli DAFilms.sk od 27. júla do 9. augusta 2020 vo formáte online streamingu či na stiahnutie po registrácii a uhradení jednorazového poplatku alebo vrámci predplatného. Portál DAFilms.sk, ktorý odštartoval svoju činnosť začiatkom februára, je našou najväčšou streamovacou službou s prioritne lokálnym - slovenským a českým obsahom. Vznikol ako regionálna pobočka medzinárodného portálu DAFilms.com – jednej z najstarších streamovacích služieb na svete - a momentálne ponúka online okolo 450 domácich titulov.