Letný filmový festival 4 živly

aug 10, 2022

Užite si chaotické filmy na štiavnickom amfiteátri s festivalom 4 živly!

Foto_Daniel_Dluhý_amfiteáter.jpg

24. ročník Letného filmového festivalu 4 živly ponúkne vo svojom programe takmer tri desiatky filmov a viacero sprievodných podujatí, zastrešených témou CHAOS. Ako vždy, filmy v programe budú rôznorodé žánrovo, ale aj rokom či krajinou vzniku... 

Pestrý výber z nich ponúknu 4 živly – ako tradične – aj na banskoštiavnickom amfiteátri s krásnym výhľadom na celé mesto. Od stredy do nedele tam budú pod hviezdnym nebom premietať filmy so začiatkom vždy o 21.00. V snímke All That Jazz (1979) nás festival vezme do sveta filmárskej a divadelnej bohémy, ďalej premietne kultový a stále aktuálny film Brazil (1985) o nevábnej vízii blízkej budúcnosti, v predpremiére novú slovenskú romantickú gagsterku Čierne na bielom koni (2022) za účasti tvorcov, komédiu Večierok (1968) s legendou komediálneho herectva Peterom Sellersom v hlavnej úlohe, alebo Červený úsvit (1984), u nás málo známy akčný film, v ktorom sa vedľa seba na začiatku kariéry stretli herci Patrick Swayze, Jennifer Grey (obaja známejší z Hriešneho tanca) ši Charlie Sheen.

Samostatné vstupné na filmové premietania stojí 5 € (resp. 6 € v prípade filmu Večierok, po ktorom nasleduje audivoizuálny koncert). V prípade nepriaznivého počasia sa premietania presúvajú do KC (Kultúrneho centra) na Kammerhofskej ulici 1, vedľa hotela Grand Matej. 

 

Filmový program amfiteátra: 

 

Streda 10. 8. 2022 o 21.00

All That Jazz 

réžia: Bob Fosse, 1979, US, 123 min., OV+ČT

Joe Gideon je sebadeštruktívny umelec, ktorý sa snaží preniesť svoju broadwayskú show na javisko a svoj hollywoodsky film na plátno. Jeho vyčerpávajúci program, osobné excesy a podlomené zdravie ho privedú na nemocničné lôžko, no pre Joea musí šou pokračovať za každú cenu. 

 

Štvrtok 11. 8. 2022 o 21.00 

Brazil 

réžia: Terry Gilliam, 1985, UK, 142 min., OV+ČT

V dystopickom majstrovskom diele Brazil hrá Jonathan Pryce zasnívaného, ničím výnimočného človeka, ktorý sa ocitá v dušu zdrvujúcom výstroji nočnej byrokracie. Príbeh Terryho Giliama, ktorý aj v dnešných časoch môže slúžiť ako varovanie, je jeden z najzásadnejších titulov 80. rokov a získal si úctu popri antitotalitných dielach autorov ako George Orwell, Aldous Huxley a Kurt Vonnegut Jr. 

 

Piatok 12. 8. 2022 o 21.00 

Čierne na bielom koni (exkluzívna predpremiéra slovenského filmu za účasti tvorcov)

réžia: Rasťo Boroš, 2022, SK, 94 min., OV 

Romantická gangsterka z Novohradu a Malohontu, krajiny nikoho, stratenej v čase kdesi na juhu Slovenska. Osem kapitol o tom, prečo sa báť ľudí, ktorí vám podajú pero a povedia: Stačí podpísať. O tom, ako dokáže nečakaná láska strpčiť zločincom pokojný život a kam až dokážu súdni ľudia zájsť, ak ich prerastie pýcha. No a nakoniec o tom, že hrdina je ten, kto sa nebojí smrti, ani keď zomrie posledná nádej. Veď ak ide o lásku, trochu bolieť to musí. Najmä ak ide o lásku k peniazom. 

4 živly snímku uvedú v exkluzívnej predpremiére za účasti režiséra Rasťa Boroša, kameramana Tomasza Wierzbickeho a hercov Milana Ondríka, Attilu Mokosa a Tomáša Mischuru. Sobota 13. 8. 2022 o 21.00 

Večierok 

The Party 

réžia: Blake Edwards, 1968, US, 99 min., OV+ČT 

Tím „Ružového pantera“ - režisér Blake Edwards a komediálny génius Peter Sellers - odkrýva hollywoodsky snobizmus v kultovom filme Večierok. Sellers sa predstaví v úlohe indického herca Hrundiho V. Bakshiho, ktorý sa snaží presadiť v Hollywoode. To sa mu pri jeho nešikovnosti nepodarí, avšak omylom sa ocitne na zozname pozvaných na večierok a zábava sa môže začať. 

 

Sobota 13. 8. 2022 o 23.00

Stroon & DevKid – Temple Timbre Embers (audiovizuálny koncert)

Audiovizuálne koncertné spracovanie Stroonovho albumu Temple Timbre Embers. Kontemplácia, meditácia. Kombinácia elektroniky so živým vibrafónom, ktorá sprostredkúva zážitok monumentality a atmosféry chrámovej hudby, no bez náboženskej zložky. Vo vizuále, o ktorý sa postaral DevKid budú generované častice reagovať na zvuky a stanú sa stavebným elementom priestoru, energie lásky a radosti.

Vstup na koncert bez cinepassu je spoplatnený sumou 5 €, prípadne je možné si zakúpiť lístok na premietanie filmu Večierok za 6 € a zostať na amfiteátri aj na koncert – ten je v cene vstupného.

 

Nedeľa 14. 8. 2022 o 21.00 

Červený úsvit

Red Dawn 

réžia: John Milius, 1984, US, 114 min., OV+ČT  

V alternatívnych 80. rokoch sú Spojené štáty osamotené, keďže komunizmus silnie. Keď sovietski vojaci vtrhnú do malého mestečka v Colorade, bratia Jed (Patrick Swayze) a Matt Eckert (Charlie Sheen) utečú s priateľmi do lesa. So svojím otcom Tomom (Harry Dean Stanton), zajatcom inváznej armády, sa deti rozhodnú bojovať proti Sovietom. Keď je krajina pod čoraz väčším útokom, skupina sa spojí s podplukovníkom Andrewom Tannerom (Powers Boothe), aby získali späť svoje mesto.