Letný filmový festival 4 živly

Záverečná správa

14. augusta sa po štvordňovom kultúrnom osviežovaní Banskej Štiavnice skončil Letný filmový seminár 4 živly 2011. Trinásty ročník, tematicky zameraný na PAMÄŤ, ponúkol svojim návštevníkom 28 filmových projekcií a množstvo atraktívnych sprievodných podujatí.

Počet návštevníkov všetkých akcií seminára presiahol tento rok 3700, priemerne jedno podujatie navštívilo 138 osôb. 4 živlov 2011 sa zúčastnilo 140 akreditovaných účastníkov, 35 hostí a novinárov.

Dejiskom seminára sa okrem kina Akademik amestského Amfiteátra, už tradične stali viaceré miesta Banskej Štiavnice, ktorých primárny účel má s filmom málo spoločného. Starý zámok a v ňom premietanú nemú grotesku Sherlock Jr. ozvučilo hudobné trio Piaček-Pavelka-Michalec, v Botanickej záhrade ožil vďaka 16 mm kópii príbeh hrdinov českej snímky ...a bude hůř, premietalo sa aj v neďalekom Art Café, v Centre mestskej kultúry a Čajovni Klopačka. Tá sa stala tiež miestom konania záverečnej párty – Horúčky sobotňajšej noci, ktorej predchádzal vydarený Večer českej zábavy na Amfiteátri – projekcia filmu Kouř, nasledovaná koncertom kapely MIDI LIDI. V rámci hudobného programu seminára vystúpila v Art Café elektro-akustická dvojica EA a počas piatkovej párty na Banskej St a nici hip-hopový projekt Režimy.

V slovenskej premiére a za osobnej účasti režiséra uviedli 4 živly snímku Petra Mareka, člena vyššie spomínaného zoskupenia MIDI LIDI, s názvom Nic proti ničemu. Svoje filmy prišli uviesť aj tvorcovia ďalšej českej novinky – Osmdesát dopisů, režisér Václav Kadrnka, scenárista Jiří Soukup, kameraman Braňo Pažitka avýtvarník Zdeněk Eliáš. Filmový seminár 4 živly kladie dôraz na zachovanie svojej neformálne edukačnej hodnoty, preto sa snaží čo najčastejšie sprostredkovávať divákom možnosť diskutovať sautormi zhliadnutých snímok. Projekcií svojich filmov a diskusií s divákmi sa zúčastnili aj režiséri Jan Gogola ml., Peter Kerekes a Marek Šulík, ktorý okrem iného predstavil svoj pripravovaný projekt Rodinné archívy.

Dokumentárne filmy českých a slovenských autorov uviedli 4 živly v rámci sekcie reflektujúcej históriu regiónu Višegrádskej štvorky. Spolu s nimi sekciu tvorilo Osemdesiat dopisů Václava Kadrnku,Nedeľné hry Roberta Glinskeho a tzv. Dunajská mozaika, výber krátkych filmov, venovaných Dunaju, zostavený organizátormi maďarského festivalu BuSho. V Štiavnici ho prezentoval zástupca festivalu Tamás Gábeli.

Časopis Homo Félix, zameraný na animovanú časť kinematografie, prispel do programu vlastným výberom animovaných filmov, témou korešpondujúcich s trinástym ročníkom. Šéfredaktorka Ivana Laučíková, ktorá uviedla i profilovú prehliadku snímok animátora Zbigniewa Rybczyńskeho, tak začala novú tradíciu, vďaka ktorej animované filmy dostanú na 4 živloch priestor každoročne.

Po úspechu minuloročného Hravého lehára dostali najmenší účastníci 4 živlov tento rok v ich programe ešte viac priestoru. Víkendové popoludnia v Čajovni Klopačka im aktívne spríjemňovali nielen „retro“ hračky a „vnímavé“ hračky, ale i premietania animovaných filmov. Nedeľné predpoludnie mohli spolu s rodičmi stráviť všpeciálne upravenej sále Centra mestskej kultúry sledovaním filmu vhodného pre obe vekové kategórie.

Už štvrtý raz predchádzal začiatku 4 živlov vBanskej Štiavnici Letný workshop MPhilms (4. – 14. 8. 2011), ponúkajúci nádejným mladým výtvarníkom, fotografom, filmárom a performerom možnosť rozvíjať svoj talent pod vedením skúsených lektorov. Výtvarnú časť workshopu mala pod palcom Mira Podmanická, fotografov viedli Juraj Fifík s Tomášom Maninom, filmárov Viera Čákanyová aperformerov József R. Juhász. Prezentáciu výsledkov workshopu si mohli záujemcovia vychutnať v piatok 12. 8. 2011 v kine Akademik.

Pilotný ročník vlastného workshopu pripravila pre päticu záujemcov redakcia časopisu Kinečko. Účastníci dostali okrem prednášok na tému písania o filme aj príležitosť zúčastniť sa premietaní a diskusií v rámci programu seminára a uverejniť najlepšie z výstupov v októbrovom vydaní Kinečka.

„Pamätný“ trinásty ročník 4 živlov organizovalo občianske združenie 4 živly v spolupráci s nižšie uvedenými spoluorganizátormi, partnermi a podporovateľmi, ktorým patrí nesmierna vďaka za pomoc a podporu!

Hlavný partner: MPhilms
Partneri (Visegraf Fund): Kinoklub Ostrov, Cinefest, Studio Munka
Partneri: Artfilm, n.o., Asociácia slovenských filmových klubov, Art Café, Bicybežka, BP Promotion, s.r.o., BuSho, Carexpress, CulTour, s.r.o., Čajovňa Klopačka, České centrum, Goetheho inštitút, Karpatská perla, Kultúrny inštitút Maďarskej republiky, Mesto Banská Štiavnica, Centrum mestskej kultúry RUBIGALL, Amfiteáter Banská Štiavnica, Nadácia Baden-Powella, OZ Štokovec, Poľský inštitút Bratislava, Slovenské banské múzeum, Slovenský filmový ústav, Stredná priemyslená škola S. Mikovínyho, Vnimave hracky, VŠMU
Podujatie finančne podporil: Audiovizuálny fond,
Projekt vznikol s finančnou podporou: Visegrad Fund
Mediálni partneri: Rádio_FM, Kinečko, FiLM.SK, podujatie.sk 

Tlačovú správu na stiahnutie vo formáte .pdf nájdete tu.