Letný filmový festival 4 živly

Piatok
26. 02. 2016
Kino Akademik
21:00

Tučné dievčatá

Sven je chlapík stredného veku, ktorý cez deň pracuje v banke a po zvyšok dňa sa delí o byt, posteľ a nepríliš úspešný život so svojou senilnou matkou. Daniel je kamarát, ktorý sa o Svenovu matku stará počas jeho neprítomnosti – udržiava poriadok v byte, sprevádza ju ku kaderníkovi, na nákup či na prechádzku. Keď jedného dňa stará pani zamkne svojho syna na balkóne a vyberie sa na vlastnú päsť do mesta, Svenovi s Danielom neostáva iné, než prehľadať všetky miesta, na ktoré by sa mohla zatúlať. Namiesto zmätenej babičky však nájdu najmä náklonnosť jedného k druhému, ktorá ich oboch výrazne zaskočí. 

Debutový celovečerný film pozoruhodného režiséra Axela Ranischa patrí k najvýraznejším dielam tzv. nemeckého mumblecoreu – nakrútený počas niekoľkých týždňov, formálne radikálny, bez akéhokoľvek umelého osvetlenia, zato s kvantami improvizácie a svojského humoru. Na významnom festivale Slamdance (Park City, Utah) získal špeciálnu cenu poroty za „drzú originalitu“ a tiež cenu pre film, ktorý „najlepšie zosobňuje tvorivého, nezávislého a odvážneho ducha festivalu“.

Dicke Mädchen (Axel Ranisch, DE, 2012, 77 min., OV + CS)

Film v slovenskej premiére osobne uvedie režisér Philipp Eichholtz. S finančnou podporou Goetheho inštitútu v Bratislave. 

Súčasťou sekcie Nemecký mumblecore sú aj Raňajky s Philippom Eichholtzom.