Letný filmový festival 4 živly

Sobota
25. 02. 2017
Kino Akademik
14:30

Čo je komu súdené? - pásmo filmov

To nie je osud
Ste poistení proti prírodným a životným katastrofám? Ak ešte nie, Štátna poisťovňa vám pomôže v núdzi!
(Kazimír Barlík, CS, 1959, 3 min., pôvodné znenie)

Osudné okamihy
Čo sa skrýva za vysokou kriminalitou? Alkoholizmus, násilníctvo, nízka vzdelanosť aj neuspokojivé životné podmienky obyvateľstva. V roku 1966 bola popravená dvojnásobná vrahyňa Irena Čubírková. O nej a o ďalších prípadoch prostredníctvom výpovedí páchateľov aj odborníkov. Zábery nie sú vhodné pre citlivejšie povahy. 
(Ladislav Kudelka, CS, 1967, 25 min., pôvodné znenie)

Deti na nás hľadia
Ako fungovala pestúnska starostlivosť za socíku? O rodine, v ktorej vyrastá desať detí, o štedrej štátnej podpore aj štátnej byrokracii, a o tom, ako vyzerá „štěstí“, o ktorom tak krásne spieva Marie Rottrová.
(Ladislav Kaboš, CS, 1980, 22 min., pôvodné znenie)

Seď a poď
Bezbariérovosť ako indikátor kvality života? Zabudnite. O problémoch resocializácie telesne postihnutých občanov, o vynútenom domácom väzení, osobnom podceňovaní a nemožnosti uplatniť svoje vzdelanie v citlivom dokumente Petra Solana.
(Peter Solan, CS, 1981, 15 min., pôvodné znenie)

„Je temno v mojej pamäti...“
Čísla sa vymazať dajú, ale spomienky nie. O holokauste a dvoch kategóriách „Schopní“ a „Neschopní“, ktoré určili osud niekoľkým miliónom ľudí. Osobné svedectvá (medzi nimi aj Alfréda Wetzlera) o transportoch a koncentračných táboroch ilustrujú archívne aj súdobé zábery z „miest pamäti“. 
(Miroslav Cimerman, CS 1986, 21 min., pôvodné znenie) 

Pásmo pripravila a uvedie filmová historička Eva Filová.