Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

Piatok
11. 08. 2017
Kino Akademik
12:00

O dobe a viere - blok filmov

Kiná namiesto kostolov! Aj takto by mohlo znieť agitačné komunistické heslo. Proticirkevné čistky začali v roku 1950 násilnými likvidačnými akciami K (mužské kláštory) a R (ženské rehole) a skončili brutálnym zásahom proti pokojnej „sviečkovej“ manifestácii v marci 1988. Ako fungoval ateizmus vo filmovej praxi? Na tŕnistú púť, od otvoreného boja proti náboženskému tmárstvu až po otvorenú kritiku represívnych 50. rokov, vás pozýva filmová historička Eva Filová.

 

Banská Štiavnica

Pavel Miškuv, CS, 1954, 20 min., OV

„Ľud Štiavnice už dávno zanechal modlitby a dobýva poklady zeme.“ Románsky Kostolík sv. Egídia v Iliji, neskorogotický Kostol sv. Kataríny, barokový morový stĺp na Trojičnom námestí a ďalšie pamiatky predstaví propagačný film o histórii mesta Banská Štiavnica.

 

Deň sv. Ladislava

Miroslav Horňák, CS, 1962, 12 min., OV

Trpíte vidinami a choroby liečite zázračným prameňom? O škodlivosti tmárstva a parafrénie, o kontraste povier a vedy, nás poučí dokumentárny film s hudbou Ilju Zeljenku. 

 

Dáma v čiernom

Miroslav Horňák, CS, 1963, 11 min., OV

O kláštornom živote mníšok, z ktorých jedna sa rozhodla vrátiť do civilného života. Nenápadná agitka ukrývajúca sa za vizuálne pôsobivým obrazom.

 

Ikony

Martin Slivka, CS, 1966, 14 min., OV

Filmová esej zachytáva v pôsobivých montážach charakter a vývoj východoslovenskej ikony.

 

Intolerancia

Ladislav Kudelka, CS, 1969, 11 min., OV

Dokumentárny film o neutešenej situácii sestier viacerých rádov katolíckej cirkvi na Slovensku. Sugestívne výpovede o prežitých hrôzach v 50. rokoch.