Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

Sobota
23. 02. 2019
Kino Akademik
14:00

Bod nula - pásmo filmov

rôzni režiséri, CS, 1945 – 1990, 75 min, OV

Bod nula je zlomový bod medzi koncom a začiatkom, medzi smrťou a zrodom, je bodom ničoho, vzduchoprázdnom, štartovacou čiarou do novej etapy. Vojnové škody a straty na životoch, prírodné katastrofy, politické procesy a väzenie, zmena režimu a nové politicko-ekonomické podmienky – to všetko (a nielen to) otriasalo spoločnosťou aj slovenskou kinematografiou.

Pásmo krátkometrážnych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu pre 4 živly zostavila a uvedie filmová historička Eva Filová.


Na troskách vyrastá život....
Ján Kadár, CS, 1945, 19 min., OV

„Čo si ty urobil, aby zas bola práca, spokojnosť, chlieb, aby sa vrátil život do našej rozvrátenej krajiny? Všetci do roboty!“ Dokumentárny debut Jána Kadára je jedinečným svedectvom o vojnou spustošenej krajine a obnove železničného mosta pri Strečne, ktorý zničila ustupujúca nemecká armáda.

 

Znovuzrodenie ostrova
Milan Černák, CS, 1965, 18 min., OV

Zničené domy a úroda, podmyté cesty a strnuté mosty, uhynuté zvieratá, evakuované obyvateľstvo. V júni 1965 oblasť Žitného ostrova zničila katastrofálna povodeň. Dokument sleduje obnovovacie práce a návrat života na ostrove.

 

Leopoldovská pevnosť
Ladislav Kudelka, CS, 1968, 24 min., OV

Dokumentárny film o histórii jednej z najkrutejších väzníc v komunistickom Československu, v ktorej sa vedľa seba ocitli nebezpeční kriminálnici, komunisti, politickí väzni, vojnoví zločinci aj vojnoví hrdinovia, kňazi a ďalší nespravodlivo odsúdení.

 

Kinožurnál. 7/1990. Masmédiá v roku nula
Rudolf Ferko, CS, 1990, 10 min., OV

Čo sa dialo s masmédiami po vstupe piatich armád Varšavskej zmluvy v auguste 1968 do Československa a ako skončili novinári, ktorí odmietali tento čin klasifikovať ako internacionálnu pomoc proti kontrarevolúcii? Monotematické číslo žurnálu je venované ponovembrovej rehabilitácii novinárov a návratu žurnalistiky k nezávislosti a pravdivému spravodajstvu.

 

Sonda. 9/1990. Pád monopolu 
Ľubomír Horník, CS, 1990, 11 min., OV

O perspektívach Slovenskej filmovej tvorby v nových ekonomických a spoločenských podmienkach sa zamýšľajú režiséri Štefan Uher, Eduard Grečner, Dušan Trančík, scenárista a dramaturg Tibor Vichta, dokumentarista Milan Černák a filmoví publicisti Martin Šmatlák a Emil Lehuta.