Letný filmový festival 4 živly

Štvrtok
08. 08. 2019
Kino Akademik
16:00

3 + 2 + 1 = pásmo filmov + krst DVD Slovenský dokumentárny film 60

rôzni režiséri 

CS, 1963 – 1989, 83 min.

Komunizmus mal čísla rád. Najmä niektoré: jednu stranu, splnené päťročnice, plány prekročené nad 100 %, politické výročia, stranícke zjazdy, masové demonštrácie i spartakiády... V produkcii Krátkeho filmu by sme ich našli habadej. Lenže číslami sú aj radostné i varovné štatistiky, športové výsledky a rekordy, matematické vzorce či tajomné trináste komnaty, ukrývajúce zlaté poklady, krvavé koštialiky či konotujúce sexuálnu výchovu, pardon, výchovu k manželstvu a rodičovstvu. Niekoľko číselných variácií z archívu Slovenského filmového ústavu, VŠMU a FAMU pripravených špeciálne pre 4 živly. 


Filmy v pásme: 

12 rozhnevaných predsedov 12 neúrodných rokov
Jaroslav Pogran, CS, 1963, 14 min.

Dokumentárny film o problémoch v Jednotnom roľníckom družstve v Santovke, ktoré malo za 12 rokov dvanásť predsedov.

 

34 dnů absolutního klidu
Elo Havetta, CS, 1965, 18 min.

Príbeh o človeku v maringotke, ktorý kontroluje vhodnosť a výdatnosť vodných vrtov. Sugestívny, miestami ironický, ale vždy zaujatý portrét moderného Robinsona.

 

Nedokončená kronika
Rudolf Urc, CS, 1967, 13 min.

Filmové kapitoly zo života exministra zahraničných vecí Vladimíra Clementisa, popraveného roku 1952 a rehabilitovaného roku 1963.

 

Dvaja dobrí kamaráti
Viktor Kubal, CS, 1972, 8 min.

Paródia na westerny – alebo Ako socialisticky neryžovať a vyrovnať sa so súkromným majetkom. Slovenský kreslený „buddy“ film.

 

Tri tony šťastia
Vlado Balco, CS, 1979, 14 min.

Študentský film o radosti zo života a o mužovi, ktorý živí svoju rodinu zberom železa.

 

Skutočný príbeh
Ján Oparty, CS, 1989, 16 min.

Dokumentárny film o výnimočnom teoretickom objave mladého slovenského matematika, ktorý len šťastnou zhodou okolností neznamenal ďalšiu stratenú šancu pri presadzovaní sa nášho vedeckého výskumu vo svete.

 

Pásmo uvedie filmová historička Eva Filová.

Súčasťou programu je krst DVD Slovenský dokumentárny film 60 za účasti dramaturga, režiséra, publicistu a zostavovateľa DVD Rudolfa Urca, riaditeľa Slovenského filmového ústavu Petra Dubeckého a riaditeľa pražského Národného filmového archívu Michala Breganta.