Letný filmový festival 4 živly

Štvrtok
05. 08. 2021
Kino Akademik
15:00

Kino-pravda, kino-lož

Fb_cover.png

Pásmo filmov rôznych režisérov, CS, 1949 – 1971, 72 min.

Úskoky na okabátenie nepriateľa tu boli odjakživa. Veršované i spievané, prefíkané bojové taktiky. Celkom nové možnosti rýchleho šírenia informácií aj dezinformácií priniesli masové médiá. Mediálna manipulácia sa však nedeje len v autoritatívnych režimoch, ale aj vplyvom záujmových skupín či jednotlivcov. Ako vyzerala filmová propaganda pred rokom 1989? Ako sa zakrývala a odkrývala pravda? Pásmo krátkych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu pripravila filmová historička Eva Filová.

Lož má krátke vlny
František Kudláč, Jiří Hečl, 1949, 13 min.
Čo sa stalo s občanom Haťapkom? Ako vyzerá propaganda o propagande? Uvidíte v hranej satire na ohováračský zahraničný rozhlas.

Triedny nepriateľ
Vlado Kubenko, 1952, 7 min.
Dokumentárny film o vykonštruovanom procese s bývalým zlatníkom a klenotníkom Izidorom Frostigom, ktorý sa stal obeťou komunistického antisionizmu.

K udalostiam v Maďarsku
Ladislav Kudelka, Michal Rábek, 1956, 8 min.
Maďarská „kontrarevolúcia“ očami slovenských filmárov.

Pribetská jar
Ján Lacko, 1956, 18 min.
V roku 1950 vznikol agitačný film Príbeh Jána Kováča o výhodách družstevného hospodárenia. Po šiestich rokoch sa filmári vrátili na rovnaké miesto a zaznamenali celkom inú pravdu o pomeroch na družstve, o zlom hospodárení a rozkrádaní spoločného majetku.

Roľníci
Jaroslav Pogran, 1969, 14 min.
„Začala sa jar. Jar, keď sa seje obilie, obilie oddelené od kúkoľa, pravda od lži. Človek! Ľudia! Vraj prišla jar!“ Obrodný rok 1968 z pohľadu cyklického života na dedine alebo o tom, že nádej umiera posledná.

Lazníci
Jaroslav Pogran, 1971, 12 min.
Pocit déjà vu, že tieto zábery ste už videli? Presne tak. Normalizačné nožničky vystrihli „zbytočnosti“ z filmu Roľníci a napravili obraz života na slovenských lazoch. Veď nemožno ukazovať len starý, hodnotovo dezorientovaný svet, treba hľadieť dopredu!

 Pásmo zostavila a uvedie filmová teoretička Eva Filová.