Letný filmový festival 4 živly

Štvrtok
11. 08. 2022
Kino Akademik
15:00

Len žiaden zmätok! (pásmo filmov)

4zivly_chaos_fbpagecover.png

Pásmo filmov rôznych režisérov, CS, 1958 – 1989

Na ceste ku komunizmu navonok všetko klapalo, plány sa plnili a prekračovali, všetci sa mali dobre a všetkého bolo nadostač, ale opak bol pravdou. Lenže ťažko ho vysledovať v dobovej filmovej produkcii, keďže negatívny obraz usvedčuje, naštrbuje dôveru v jednu pravdu, jednu stranu. Pozrime sa teda na veci inak, nielen cez nepodarky, ale tiež rôzne možnosti (organizovaného, tolerovaného) chaosu a dve apokalyptické vízie. Pásmo krátkych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu pripravila filmová historička Eva Filová.

 

Týka sa nás všetkých
réžia: Kazimír Barlík, 1958, 16 min.

Na čo sú protiatómové kryty? Kedysi slúžili na ochranu pred americkými imperialistami, dnes pred Rusmi. Dokumentárny film o včasnej pomoci civilnej obrany pri použití atómových zbraní.

 

Sonda. 11/1981, Nezavesujte, ste v poradí...
réžia: Dušan Rapoš, 1981, 10 min.

Ako by vyzerala Bratislava po katastrofe? Filmová agitka proti reaganovskému zbrojeniu a jadrovej hrozbe očami študenta VŠMU.

 

Skryté chyby
réžia: Kazimír Barlík, 1962, 11 min.

Láskavá komunálna satira vzdelávala občanov aj vo veci prevencie chybovosti vo výrobe. Agitka na tému nepodarkov a potrebných opravárenských servisov.

 

Sonda. 4/1984, Skladnícky labyrint
réžia: Ľubomír Štecko, 1984, 17 min.

Preplnené sklady s tovarom, ktorý nejde na odbyt, nevyhovujúce podmienky skladovania. Hravá publicistická sonda do problematiky našich skladov.

 

Quo vadis?
réžia: Vlado Balco, 1983, 7 min.

Vplyv civilizačného pokroku na životné prostredie trápilo filmových tvorcov už v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Originálne k téme pristúpil čerstvý absolvent VŠMU.

 

Sonda. 4/1989, Zájazd
réžia: Ivo Brachtl, 1989, 12 min.

V akom stave sa nachádzalo historické centrum Bratislavy tesne pred Nežnou revolúciou? Uvidíte v satire na zanedbané a rozpadávajúce sa kultúrne pamiatky.