Letný filmový festival 4 živly

Téma

Láska

4 živly majú tento rok 15 rokov. Preto sme sa rozhodli dožičiť im veľa LÁSKY. Lásky naplnenej, nešťastnej, bláznivej, prvej, jedinej, bolestivej, krásnej... jednoducho lásky vo všetkých podobách, v akých ju filmári a filmárky zaznamenali, vymysleli a odpozorovali. Niežeby za tých 15 rokov mali živly lásky málo. Láska k filmom a k Banskej Štiavnici stála už pri ich zrode, či už na strane nás, organizátoriek a organizátorov, ale aj vás, účastníkov a účastníčiek, čo na 4 živly pravidelne chodia.

Keď pred 15 rokmi prišla Silvia Klasová s nápadom zorganizovať v Štiavnici filmový seminár, len málokto veril, že vydrží tak dlho. Podarilo sa jej však získať množstvo ľudí, ktorí seminár podporili svojimi vedomosťami, schopnosťami, menom alebo financiami. Bez jej nadšenia a lásky by tu 4 živly neboli. Keď sme pred piatimi rokmi preberali od Silvie zabehnutú a obľúbenú letnú filmovú akciu, stáli sme pred neľahkými rozhodnutiami, ako ju udržať, rozvíjať a zlepšovať. Nadviazali sme na všetko dobré, čo robilo živly živlami – kvalitný výber filmov sústredených okolo jednej témy, využívanie tradičných i netradičných premietacích miest, nočné zábavy, ktoré pomáhajú ľahšie stráviť často náročné filmové lahôdky a hlavne uvoľnenú, neformálnu atmosféru. Každý rok sa však snažíme priniesť aj niečo nové – predstaviť nové priestory, nových tvorcov a samozrejme nové filmy nielen dátumom výroby, ale aj pohľadom na témy a spracovaním. Sme rady, že sa mnohé z bývalých noviniek stali tradíciou, takže aj tento rok sa môžete tešiť na lásku animovanú, dokumentárnu aj hranú, na detské filmy, ale aj workshopy pre deti pod láskavým vedením slovenských animátorov a hudobníkov a na nočné parties pre všetkých zamilovaných aj tých, ktorí lásku len hľadajú.

Láskyplné 4 živly sa dajú chápať aj ako zhmotnenie našej a vašej lásky k nim. Tá vydržala celých 15 rokov a dúfame, že to tak zostane aj naďalej. Želajme si preto veľa dobrých filmov, príjemných stretnutí, intenzívnych zážitkov a hlavne veľa LÁSKY.

Daniela a Očka

PS: A aby sme všetku tú lásku prežili v zdraví.