Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

Piatok
07. 08. 2015
Kultúrne centrum
14:30

Zmyslový výber Fest Anče

Špecifiká animovaného filmu v oblasti zobrazovania zmyslovosti a zmyselnosti, ale aj v oblasti pôsobenia na zmysly publika, skúma blok filmov, ktorý pre 4 živly zostavil Maroš Brojo, programový riaditeľ Medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča. Dĺžka trvania: 90 minút. 

Hmat 
Chloe a Louis sú hluchonemí a sú do seba tajne zaľúbení. Namiesto slov komunikujú gestami. Pri tanci za nich rozpráva choreografia. Keď sa Louis konečne odhodlá pozvať Chloe na večeru, ona so sebou prinesie dve stratené mačiatka. Louis sa snaží potlačiť alergiu na mačky, no nedokáže sa uvoľniť.
(Jean-Charles MBOTTI MALOLO, FR, 2014) 

Matrac 
Ľahneš si na matrac a zalezieš pod perinu. Spomienky, predstavy o budúcnosti, oživené vnemy, či sexualita — všetko sa zlieva do jednej príjemnej emócie. Na matraci sa tvoje telo vydáva na cestu za pocitmi. Jemná textúra tohto animovaného diela vznikla kresbou jednotlivých obrazov na papier a následne autor obrazy zakomponoval do rámu použitím pauzovacieho papiera. Matrac sa zaoberá vzťahom medzi pohybom a zmyslami.
(Yoriko Mizushiri, JP, 2012, OV+ES)

Astigmatizmus
Chlapec, ktorý stratil okuliare, vidí vo svojom zornom poli ostro vždy iba jeden predmet. Zrak mu však priťahujú zvuky, ktoré ho obklopujú. Bude sa musieť ponoriť do rozmazaného sveta plného neznámych miest a zvláštnych ľudí.
(Nicolai Troshinsky, SP, 2013, OV+ES)

Hlava v oblakoch
Dieťa v škole sníva s otvorenými očami, keď ho zrazu zo sveta fantázie vytrhne učiteľ. Hrozí žiakovi, že mu odreže ucho, aby ho „motivoval“ sústrediť sa a aby jeho myseľ už nikdy neutekala do ríše snov.
(Roberto Catani, IT, 2013, OV+ES)

Obnažení
„Len povrchní ľudia nesúdia podľa zovňajšku,“ napísal Oscar Wilde. Film Obnažení odhaľuje ľudské telo v najintímnejších situáciách v rámci rodiny či v milostných vzťahoch. Erotické a komické, krásne a zraniteľné.
(Paul Bush, UK, 2012, OV+ES)

Fok Nabo Distorio
Experimentálna abstraktná animácia vznikla na skladbu Liivaterade Raamat od estónskej harfistky Liis Viira. Spočíva v improvizovanom snímaní rôznorodých predmetov cez optické šošovky. Chladné technické pohľady oka kamery autor kombinuje s organickými prvkami, napríklad v podobe rozpíjania farieb.
(Francesco Rosso, ET, 2014, OV+ES)

1000 rovín
Bodka nie je bodka, ale bod, v ktorom sa stretávajú dve trasy, a cesta je cieľom. V tomto filme mapuje Kanadský režisér Steven Woloshen svoju vášeň pre cestovanie a jazz použitím farebných diagramov. Celý film «1000 rovín» vznikol na prednom sedadle Woloshenovho auta.
(Steven Woloshen, CA, 2014, OV+ES)

Plavba
Film Plavba, inšpirovaný skutočnou udalosťou, rozpráva príbeh mladého muža optikou sna extroverta a nočnej mory introverta. Izolovaná paluba výletnej lode ukrýva chaotický a kakofonický svet nútenej zábavy. Hrdinova prvotná neschopnosť prijať prostredie, v ktorom sa ocitá, ho privádza k samovražedným predstavám, v ktorých sa snaží vyrovnať sa so svojimi stresovými faktormi, nepohodlím a úzkosťou.
(Zachary Zezima, USA, 2014, OV+ES)

Koktanie 
Je-je-je-je-jedzte zmrzlinu!
(Shen Jie, CH, 2013, OV+ES)

Dovidenia, zajko, hop-hop 
Ľudská myseľ sa vo veľkomeste ponára do svojho vnútra a uniká do zajačieho teritória.
(Caleb Wood, USA, 2013, OV+ES) 

 

Maroš Brojo

Maroš Brojo v súčasnosti študuje doktorandské štúdium na Katedre audiovizuálnych štúdií Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Je programovým riaditeľom medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča, spoluorganizátorom literárneho sústredenia Medziriadky, filmovým publicistom a dramaturgicky sa podieľa na programe filmového klubu 35 mm a kina Foajé.