Letný filmový festival 4 živly

Filmové premietania Detských 4 živlov 2023


PRAKTICKÉ INFO:
 
Cinepass oprávňuej držieľov a držiteľky aj k vstupu na premietania Detských 4 živlov. 

Jednorazové vstupné na premietania Detských 4 živlov pre deti do 15 rokov je 4 €. (Pre dospelých platí suma 6 €, ako na ostatné premietania.) Predaj prebieha na mieste premietania 30 minút pred jeho začiatkom. Filmy Detských 4 živlov nájdete prehľadne vypísané na samostatnom letáku, ktorý funguje aj ako omaľovávanka. Takisto na webstránke 4 živlov majú Detské 4 živly samostatný odklik.  

 
FILMY: 
 
HALDY
(r. Taras Tomenko, UA 2022, 80 min., MP12, ČT)
Stále bolestne aktuálny dokument rozpráva o deťoch, žijúcich v Doneckej oblasti, po roku 2014. Každé ráno sa musia brodiť do školy haldami trosiek a zbombardovaných budov. V tejto mizérii sa snažia nájsť svetielko nádeje a nestratiť spojenie s detstvom, aj keď je to veľmi ťažké. Dokument mal premiéru na Berlinale tesne pred vypuknutím vojny na Ukrajine.
 
KRÍŽOM KRÁŽOM
(r. Nina Rybárová, Tomáš Rybár, SK, 2023, 7 min., MP, OV)
Krížom krážom je krátky fi lm o priateľstve a zrade medzi vtáčikom, kozliatkom a líškou. Film pracuje s krížikovou výšivkou a starým ľudovým porekadlom „V núdzi poznáš priateľa“. (Túto snímku premietnu 4 živly ako predfilm pred Stratenou hviezdou.)
 
NEKONEČNÝ PRÍBEH
(r. Wolfgang Petersen, DE/US, 94 min., 1984, MP, ČD)
Vráťte sa do detstva a pozrite si nadčasový kultový fi lm na veľkom plátne v špeciálnej projekcii z 35mm fi lmu! Prvý fi lm Wolfganga Petersena, nakrútený v angličtine, je príbehom o utiahnutom knihomoľovi Bastianovi, ktorý pri ukrývaní sa pred spolužiakmi nájde tajomnú knihu. Bastian neodolá, začne čítať fantastický príbeh o záchrane zázračnej ríše, avšak čoskoro zistí že on sám je hrdinom príbehu.
 
ROZPRÁVKY NOCI 
(r. Michel Ocelot, FR, 2011, 84 min., MP12, ČT)
Noc čo noc sa dievča, chlapec a starší technik schádzajú vo staromódnom kine, aby dali priechod svojej fantázii. Spolu s nimi sledujeme postupne šesť rozprávkových príbehov. Michel Ocelot výberom vizuálnej stránky skladá poctu ikonickému fi lmu Dobrodružstvá princa Achmeda Lotte Reinigerovej z roku 1926.
 
STRATENÁ HVIEZDA
(r. Víctor Maldonado, Adrià García, ES, 2007, 80 min., MP, ČD)
Vizuálne podmanivý španielsky animovaný fi lm režisérskeho dua Víctor Maldonado a Adrià García. Čo robí noc tak tajomnou? Čo je za všetkými tými malými nevysvetliteľnými vecami, ktoré sa dejú, keď padne tma? Je možné, že je niekde niekto, kto zabezpečuje, aby sa to všetko stalo tak, ako sa má? 

 
CELÝ PROGRAM DETSKÝCH 4 ŽIVLOV: 

ŠTVRTOK 10. AUGUST:

Kino Akademik
11:00 HALDY
r. Taras Tomenko, UA 2022,
80 min., MP12, ČT


PIATOK 11. 8. AUGUST:

Kino Akademik
14:00 NEKONEČNÝ PRÍBEH
r. Wolfgang Petersen, DE/USA
1984, 94 min., MP, ČD

Art cafe
16:00 OTVORENÁ VÝTVARNÁ DIELŇA
VSTUP VOĽNÝ


SOBOTA 12. AUGUST:

Space, Drieňová 
11:00 OTVORENÁ VÝTVARNÁ DIELŇA
VSTUP VOĽNÝ

13:30 ROZPRÁVKY NOCI
r. Michel Ocelot, FR, 2011,
84 min., MP12, ČT
VSTUP VOĽNÝ