Letný filmový festival 4 živly

aug 9, 2017

Filmový seminár 4 živly pozýva na premietania pod štiavnickým nebom

4-zivly-amfiteater-publikum.jpg

Dnešným večerným premietaním na banskoštiavnickom amfiteátri začína 19. ročník Letného filmového seminára 4 živly. Ten vo svojom programe rozoberie rôzne podoby VIERY, ktorú si zvolil za tohtoročnú tému, a vy môžete byť pritom – napríklad každý večer práve na amfiteátri s výhľadom na celé mesto a na oblohu, na ktorej bude počas podujatia vrcholiť meteorický roj tzv. perzeíd, známejších ako „padajúce hviezdy“. V prípade priaznivého počasia by mal byť v sobotu dokonca najjasnejším v novodobej histórii!

Seminár otvorí československá snímka Farárov koniec (1969), „funesovsky“ ladený príbeh falošného farára prenasledovaného ateistickým učiteľom. Ako jeden z mála československých filmov mal svetovú premiéru na festivale v Cannes a dodnes patrí medzi najväčšie „klasiky“ domácej kinematografie.

Vo štvrtok večer sa bude program amfiteátra niesť v odlišnom tóne. Premietanie síce otvorí krátkometrážny československý titul Beda tomu, cez koho prichádza pohoršenie (1950), no hneď po ňom atmosféra zhustne a plátno „rozžiari“ temnotou jeden z najkultovejších hollywoodskych hororov všetkých čias – snímka Richarda Donnera Prichádza Satan! (The Omen, 1976). Rodina amerického veľvyslanca vo filme musí čeliť sledu tragédií, ktoré podľa všetkého súvisia s jej najmladším členom, malým Damienom.

Filmový seminár 4 živly sa snaží stavať program tak, aby zvolenú tému každého ročníka rozobral čo najpodrobnejšie a vo všetkých jej aspektoch. Piatkový večer sa preto organizátori rozhodli venovať kontroverznému dokumentu Svet podľa Daliborka. Novinka českého režiséra Víta Klusáka sleduje autentického českého neonacistu a jeho vieru v agresívnu ideológiu. Režisér, spolu s producentom Petrom Kerekesom, príde film v slovenskej predpremiére osobne uviesť a deň po premietaní, v sobotu popoludní, budú spolu s filozofom Fedorom Blaščákom diskutovať o témach, ktoré v snímke rezonujú. 

Piatkovú noc uzatvorí premietanie na nádvorí Starého zámku, kam 4 živly tradične situujú projekciu nemého filmu so živým hudobným sprievodom. Tentoraz k snímke legendárneho režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua Tabu (1931) zahrá hudobníčka a hudobná skladateľka Ivana Mer.

V sobotu sa budete môcť v Banskej Štiavnici na amfiteátri skvelo zabaviť na najúspešnejšej rumunskej komédii minulého roka. Snímka Dva výherné lósy (2016) rozpráva epizódu zo života malomestského automechanika Dinela, ktorému ukradnú ľadvinku aj s víťazným tiketom národnej lotérie. Dinel sa spolu s dvomi kamarátmi rozhodne zlodejov vypátrať a získať naspäť svoju nádej na lepšiu budúcnosť. 

O svoju budúcnosť sa bojí aj hlavný hrdina filmu Máme pápeža! (2011), hoci v jeho prípade ide o celkom iný typ strachu aj iný typ viery, než v prípade rumunskej trojice. Protagonistom talianskej komédie je novozvolený pápež, ktorý odmieta nastúpiť do úradu a Vatikán preto povolá na pomoc skúseného psychoterapeuta, aby zistil, čo budúcej hlave cirkvi „behá hlavou“. 

Lístky v hodnote 4 € na každé z premietaní si môžete zakúpiť na amfiteátri (resp. v jednom prípade na Starom zámku) pred ich začiatkom. V prípade nepriaznivého počasia sa projekcie presúvajú do kina Akademik, alebo do sály Kultúrneho centra, o čom budú organizátori včas informovať na webstránke www.4zivly.sk. Tam nájdete aj kompletný program podujatia, ktoré okrem premietaní v exteriéroch ponúka aj množstvo ďalších projekcií a sprievodných podujatí pre všetky generácie.