Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

Piatok
12. 08. 2011
Art Cafe
17:00

Dunajská mozaika

Dunaj je euópskou modrou tepnou. V dejinách sa mnoho kľúčových udalostí odohralo práve na jeho brehoch. Johann Strauss však bol buď farboslepý alebo zaľúbený, keď skladal Na krásnom modrom Dunaji. Rieka predsa pramení v Čiernom lese a vlieva sa do Čierneho mora. Je možné, aby medzi tým bola modrá? Zistíte to v dokumentárnych filmoch Dunajskej mozaiky, ktorú pripravil filmový festival BuSho z Budapešti.

FILMY:

ERDÉLYI DÁNIEL: 411-Z (2007, 7’)
Po Dunaji pláva loď. Je lenivý letný deň, v hrnci sa dusí mäso, chystajú sa vínne striky, aby ho spláchli. Inak je, samozrejme, všetko prísne podľa lodných pravidiel. Ale vždy sa môže niečo pokaziť...

CSÁKI LÁSZLÓ – PÁLFI SZABOLCS: EGERSZALÓK (2006, 17’)
Koncom 60-tych rokov sa v maďarskom meste Egerszalók uskutočnili prieskumné vrty s cieľom nájsť ropu. Na všeobecné prekvapenie z jedného z vrtov vytryskla namiesto ropy termálna voda výbornej kvality. Vrt bol však okamžite zatvorený. O niečo neskôr náhodný chodec otočil kohútikom a voda mohla slobodne tiecť. Miestni ľudia s pomocou roľníckeho družstva začali budovať bazény.

ANCA MIRUNA LAZARESCU: TICHÁ RIEKA/SILENT RIVER (2011, 29’)
Píše sa rok 1985. Pozdĺž železnej opony sa ako najsľubnejšia cesta na západ zdal Dunajský breh medzi Caucescovým Rumunskom a Juhosláviou. Takéto príbehy sa tam diali denne.

FAPEGALLI: DUNAJSKÝ MELÓN/DANUBEMELONE (2007, 1’)
Melón môže doplávať až do mora...

IGOR LAZIN: DEŇ DOVOLENKY/1 DAY OFF (2005, 5’)
Socha slobody si na dovolenke nájde priateľa – sochu osamelého muža. Udalosti dostávajú spád.

MESTER ÁKOS - VÉGH VOZÓ ZOLTÁN: AQUARUN (2004, 5’)
Na konci 21. storočia zavládol chaos. Vojny a globálne katastrofy zničili civilizáciu. Tí, čo prežili, bojujú s neustálym kyslým dažďom a smrteľnou radiáciou. Majú len jeden cieľ – prežiť.

MÉSZÁROS PÉTER: KYRIE (2004, 4’)
Dievča. Muž. Ryba. Rieka. Príbeh o žobraní a čudesnom milosrdenstve.

CONSTANTIN POPESCU : VODA/WATER (2007, 21')
V júli 1944 stáli proti sebe na odľahlom kúte severného Rumunska rumunskí a ruskí vojaci. Medzi dvomi vojenskými líniami je fontána. Vojaci na oboch stranách umierajú od smädu. V rámci niekoľkominútovej prestrelky sa jeden vojak z každej strany vyberie po vodu.

Piatok / 12.8. - 17:00 - Art Café
- Sekcia V4: PAMÄŤ