Filmový festival 4 živly dvakrát v roku - v zimnej a letnej edícii!

Piatok
07. 08. 2015
Kino Akademik
18:00

Taxidermia

Starý otec, otec a syn. Tri príbehy v troch historických obdobiach, ktoré nastavujú zrkadlo predovšetkým súčasnosti. Dedko si premrznutú jeseň života počas Druhej svetovej vojny spríjemňuje vzrušujúcimi fantáziami a perverznými snami, ktoré len tak niečo zastaviť nedokáže. Otec je v časoch Studenej vojny šampión v konzumácii jedla v časovom limite, s cieľom stať sa vo svojej disciplíne európskym majstrom. Syn žije v súčasnosti, neúspešne sa snaží viesť normálny život a profesionálne... vypcháva zvieratá.  Film je súčasťou vyšehradského programu v rámci hlavnej sekcie seminára, uvedie ho jeho režisér György Pálfi a spoluscenáristka Zsófia Ruttkay. 

György Pálfi
Maďarský režisér György Pálfi celovečerne debutoval v roku 2002 filmom Štikútka, za ktorý získal Európsku filmovú cenu pre objav roku, zaujal však už svojou krátkometrážnou tvorbou počas štúdia réžie na Vysokej škole divadelného a filmového umenia v Budapešti. Druhý celovečerný film Taxidermia, od ktorého scenáristicky spolupracuje so svojou manželkou Zsófiou Ruttkay, bol v premiére uvádzaný v prestížnej sekcii Un certain regard Festivalu v Cannes v roku 2006 a celosvetovo pozbieral množstvo ocenení za spojenie jedinečného citu pre opulentný vizuál, bizarných motívov a aktuálneho posolstva. Tretím celovečerným filmom sa Pálfi rozhodol balansovať na pomedzí dokumentárneho a hraného filmu, čoho výsledkom bola v roku 2009 epizodická snímka Nie som tvoj priateľ, obsadená dôkladne vybranými nehercami. V roku 2009 vyskladal tvorca celovečerný film z útržkov piatich stoviek klasických kinematografických diel a nazval ho príznačne – Dámy a páni, finálna verzia! Jeho zatiaľ posledným celovečerným dielom je poviedkový film Voľný pád z roku 2014. Okrem tvorby pre kiná nakrúca György Pálfi aj televízne filmy a seriály a venuje sa pedagogickej činnosti. 

Zsófia Ruttkay
Maďarská dramaturgička a scenáristka Zsófia Ruttkay vyštudovala dramaturgiu na Vysokej škole divadelného a filmového umenia v Budapešti. Je autorkou a scenáristkou väčšiny scenárov k filmom režiséra Györgya Pálfiho: Štikútky (2002), Taxidermie (2006), strihového filmu Dámy a páni, finálna verzia! (2012) a poviedkového filmu Voľný pád (2014). Tretí spoločný celovečerný film Nie som tvoj priateľ (2009) aj spolurežírovala. Venuje sa prevažne a rada tragikomédiám. Okrem toho spolupracuje s viacerými divadlami ako divadelná dramaturgička. 

Taxidermia (György Pálfi, HU/AT/FR, 2006, 91 min., OV+CS, Q&A)