Letný filmový festival 4 živly

ZmysloVOD

ZmysloVOD Powered by DAFilms.cz

4 živly v spolupráci s internetovým portálom DAFilms.cz zostavili unikátnu sekciu dokumentárnych filmov, venovaných téme ZMYSLY, ktoré si môžete vďaka lužbe "Video on Demand (VOD)" pozrieť priamo z pohodlia svojich domovov. Akreditovaní účastníci a účastníčky letného seminára získajú elektronický voucher, vďaka ktorému si budú môcť po skončení podujatia (teda od 9. 8. 2015 do 23. 8. 2015) pozrieť na portáli nižšie uvedenú trojicu filmov. Neakreditovaní účastníci si budú môcť jednotlivé filmy pozrieť po zaplatení poplatku za ich streaming, prípadne si v cene 3,99 € zakúpiť mesačné predplatné a sledovať bez obmedzenia všetky filmy portálu! K profilom jednotlivých filmov na portáli DAFilms.cz budete presmerovaní po kliknutí na ich názvy.  

 

Notes on Love 

Snímka vznikla v dobe, keď jej autor, známy dánsky režisér, prekonával životnú krízu. Herci v ňom predstavujú jednotlivé jeho vlastnosti a ústrednými slovami by sa mohli stať zhnusenie a nepokoj. K nosným emóciám filmu patria tiež nerozhodnosť a tvorivá kríza, s ktorou autorovo alter ego zápasí, napriek pochmúrnemu vyzneniu sa však film snaží zachytiť aj pravú povahu lásky. 

(Jørgen Leth, DK, 1989, 87 min., OV+ES) 

 

Instructions for a Light and Sound Machine 

Hrdinu tohto filmu spoznáte ľahko. Nič netušiac kráča ulicou, aby si náhle uvedomil, že podlieha príšerným náladám niekoľkých divákov a je vydaný napospas filmovému tvorcovi. Odvážne sa bráni, je ale odsúdený k poprave na šibenici, kde zomrie skutočne filmovou smrťou.

(Peter Tscherkassky, AT, 2005, 17 min., OV)

 

Optical vacuum 

Webkamery pozdvihli zobrazovanie sveta na ďalšiu úroveň a nimi zachytené obrazy vytvárajú pamäť sveta, do ktorej nazerá film Dariusza Kowalského, ktorý z digitálneho prúdu dát na internete vylovil obrazy, nikomu konkrétnemu neurčené, ale dostupné každému. Komentuje ich v eseji, v ktorej sa premieňajú na víziu o voyeurizme, dohliadaní a dobrovoľnej sebaexpozícii v nejasnej situácii, kedy je človek zároveň divákom aj objektom videnia. 

(Dariusz Kowalski, PL, 2008, 54 min., EV+ES)

 

Gambling, Gods and LSD

Trojhodinový trip skúma neviditeľné vlákna túžby po aboslútne naprieč časom a kultúrami. Miesta sveta  spája vôňa extázy, sexu, peňazí a večne hľadaného božstva. Vyčerpávajúca cesta splieta na pozadí dekoratívne bohatej zvukovej palety rôzne filmové štýly, zachytáva mdlobu evanjelickej modlitby v kostole na torontskom letisku, fatalitu náboženského stretnutia v južnej Ázii aj neviazané telesné potešenia uprostred Nevadskej púšte. Mediatívna vláčnosť filmovej eseje sa razom prevráti do pulzujúcich škvŕn videoartu, obrazy sa vrstvia vnútri sekúnd, aby v monštróznom celku boli deklaráciou zásadných zmien ľudského idealizmu, transcendencie a estetických potrieb.

(Peter Mettler, CA/SW, 2002, 180 min., OV+ES) 

 

Portál DAFilms.cz odporúča aj úspešný film Tiche! ruského režiséra Viktora Kisakovského, ktorý nie je súčasťou voucheru pre akreditovaných účastníkov a účastníčky, ale pozrieť si ho môžu za 1,99 €. 

Tishe!

Režisér Viktor Kosakovskij nakrútil z okna svojho bytu dokument, ktorý sám seba nazýva komédiou. V roku nekonečných príprav na oslavy 300 rokov od založenia mesta nakrúcal niekoľko štvorcových metrov jednej ulice Petrohradu. Uvidíme vďaka tomu ženu, ktorá si strká do vrecka sneh, opilca a policajtov, mladých milencov a ďalšie existencie... Kosakovskij sa inšpiroval poviedkou E. T. A. Hoffmana Bratrancovo okno, ktorá opisuje príbeh muža pripútaného na lôžko, ktorého jediný kontakt so svetom predstavuje práve pohľad z okna. 

(Viktor Kosakovskij, RU, 2002, 80 min., OV+ES)

 

Portál DAFilms.cz je jednou z aktivít projektu Doc Alliance, ktorý vznikol ako výsledok tvorivého partnerstva 7 kľúčových európskych festivalov dokumentárneho filmu: CPH:DOX CopenhagenDOK LeipzigFID MarseilleMFDF JihlavaPlanete Doc Film Festival a Visions du Réel Nyon a od roku 2013 tiež portugalského festivalu Doclisboa. Cieľom iniciatívy Doc Alliance je presadzovanie žánru dokumentárneho filmu, podpora jeho rozmanitosti a kontinuálna propagácia kvalitných európskych autorských dokumentárnych diel.